Test na nietolerancje laktozy Łódź

Czym jest laktoza?

Laktoza jest dwucukrem występującym w mleku ssaków. Dostarczamy ją wraz z dietą spożywając mleko oraz wszelkie przetwory mleczne. Aby zostać wchłonięta przez organizm, laktoza musi zostać rozłożona do cukrów prostych – glukozy i galaktozy. Do tego niezbędna jest laktaza – enzym obecny w rąbku szczoteczkowym błony śluzowej jelita cienkiego. Laktaza najwyższą aktywność osiąga u noworodków i niemowląt. Wraz z wiekiem zmniejsza się do ok. 10% wartości początkowej.  

Co oznacza nietolerancja laktozy?

Nietolerancja laktozy jest zaburzeniem wynikającym ze zbyt małej aktywności laktazy. Wówczas, kiedy spożyjemy więcej laktozy, niż jesteśmy w stanie wydzielić laktazy, jej niestrawiona część przechodzi w głąb jelita cienkiego, a następnie trafia do jelita grubego. Niestrawiona część laktozy jest fermentowana przez bakterie jelitowe, co prowadzi do wystąpienia objawów nietolerancji:  

  • Biegunek 
  • wzdęć 
  • Gazów 
  • Bólów brzucha 
  • Przelewania w brzuchu 

Rodzaje nietolerancji laktozy

Nietolerancję laktozy dzieli się na pierwotną nietolerancję oraz wtórną.  

Pierwotna nietolerancja laktozy jest najczęściej związana z uwarunkowanym genetycznie niedoborem laktazy lub wrodzonym brakiem zdolności produkowania laktazy (Alaktazją).  

O wtórnej nietolerancji laktozy mówimy wówczas, gdy została spowodowana przez czynnik uszkadzający błonę śluzową, co w konsekwencji prowadzi do zmniejszenia aktywności laktazy. Wtórna nietolerancja laktozy może być spowodowana przez:  

  • Nieleczoną celiakię 
  • Niektóre leki 
  • Nieswoiste choroby zapalne jelit 
  • Zaburzenia mikroflory jelitowej 
  • Zabiegi chirurgiczne 

Jak diagnozować nietolerancję laktozy

Obecnie za złoty standard w diagnostyce nietolerancji laktozy uchodzą testy oddechowe. Jest to bezpieczna, prosta, skuteczna i nieinwazyjna metoda diagnostyczna nietolerancji pokarmowych. Ze względu na wykrywanie w oddechu zarówno wodoru jak i metanu najbardziej zalecany jest wodorowo-metanowy test oddechowy.  

Polega on na spożyciu roztworu z laktozą i mierzeniu w oddechu badanego gazów: wodoru i metanu. Są one wydzielane przez bakterie jelitowe w wyniku fermentacji niestrawionej laktozy. Nietolerancja laktozy jest diagnozowana gdy podczas testu nastąpi istotny wzrost stężenia wodoru i/lub metanu w powietrzu wydychanym przez badanego.  

grafika bakterie sibo
Autor: Getty Images

Wodorowo-metanowy test w kierunku nietolerancji laktozy

W naszym gabinecie oferujemy wodorowo-metanowe testy oddechowe na nietolerancję laktozy, fruktozy oraz sacharozy, wykonywane na najwyższej klasy sprzęcie Quintron BreathTracker S.C. Przed wykonaniem badania zapewniamy konsultację oraz przesłanie protokołu żywieniowego, którego należy przestrzegać przez siedem dni poprzedzające wykonanie badania. Koszt testu wynosi 250 zł.  

Bardziej szczegółowe informacje są dostępne pod adresem mailowym: kontakt@alivio-dietetyk.pl , numerem telefonu: 668-648-420 oraz w zakładce Kontakt. 

wodorowo-metanowe-testy-oddechowe


Masz pytania? Skontaktuj się z nami

Call Now Button